سوء پیشینه به نقل از وکیل کیفری تهران

گروه وكلاي آسايش گستران با در اختيار داشتن كادري گسترده از وكلاي پايه يك و قضات بازنشسته و اساتيد دانشگاهي در سراسر ايران و كشورهاي زيادي ميتوانند تامين كننده آسايش حقوقي شما هموطنان ارجمند باشند . هسته مركزي حقوقي موسسه آسايش گستران در سه كميسيون حقوقي ، كيفري و خانواده انجام وظيفه مينمايند ، به نحوي كه پرونده هاي ارجاعي ، در كميسيون مريوطه مطرح و پس از تعيين استراتژي ، توسط وكلاي مربوطه پيگيري ميشود و در تمام مراحل قضايي پرونده توسط مسئولين كميسيون بر حسن جريان امور نظارت ميشود .

سوء پیشینه به نقل از وکیل کیفری تهران

۱۲ بازديد

در پست سوء پیشینه به نقل از وکیل کیفری تهران مطالبی راجع به سوء پیشینه و نحوه ی دریافت گواهی عدم سوء سابقه از مراجع ذی ربط گفته شده است . با خواندن این پست ، به پاسخ پرسش های خود در این زمینه خواهید رسید ، در غیر اینصورت می توانید با ما تماس بگیرید . در لغت ، پیشینه به گذشته ی یک اتفاق گفته می شود در حالی که در اصطلاحات حقوقی ، کلمه ی سوء پیشینه برای مواردی استفاده می شود که اوراقی در رابطه با گذشته ی یک عمل در حال رخ دادن وجود داشته باشد .
سوء پیشینه

سوء سابقه یا سوء پیشینه در قانون مجازات ایران

با توجه به ماده ی 25 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 افرادی که دست به ارتکاب جرمی بزنند و مجازاتی که دادگاه برای آن ها در نظر گرفته است به شکل زیر باشد ، دارای محکومیت موثر کیفری بوده و تا پایان این موارد نمی توانند گواهی عدم سوء پیشینه ( گواهی عدم سوء سابقه ) بگیرند . گواهی عدم سوء سابقه را می توان ظرف یک هفته با درخواست از مراکز پلیس + 10 تهیه کرد .

موارد دخیل در سوء پیشینه کیفری به نقل از وکیل پایه یک جنوب

محکومیت قطعی کیفری در جرائم عمدی ، بعد از شمول مرور زمان یا اجرای حکم مجازات ، به مدت زمان مشخص در ماده 25 قانون مجازات اسلامی به عنوان مجازات تبعی ، محکوم را از حقوق اجتماعی محروم می نماید :

  • 7 سال در محکومیت به مجازات های سلب کننده حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم .
  • 3 سال در محکومیت به قطع عضو ( ” قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنیٌ‌ علیه باشد ” ) و نفی بلد و حبس تا سر حد در جه ی 4 .
  • 2 سال در محکومیت به شلاق حدی ، قصاص عضو ( ” در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنیٌ‌ علیه یا کمتر از آن باشد” ) و حبس درجه ی 5 .

در موارد دیگر ، محکومیت فرد در سابقه کیفری فرد درج شده ولی در گواهی هایی که مراجع ذیربط صادر می کنند ، نمایش داده نمی شود مگر این که مراجع قضایی برای تعیین یا بازنگری در مجازات شخص ، آن را طلب کنند .

به عنوان مثال ، اگر فردی محکوم به یک سال حبس گردد ، به علت آن که این مجازات در موارد فوق ذکر نشده است ، این امر در پیشینه کیفری او ثبت خواهد شد . اما زمانی که فرد مذکور به مراجع ذیربط برای دریافت گواهی سوء پیشینه کیفری مراجعه نماید و گواهی را دریافت کند ، اثری از این محکومیت در گواهی سوء سابقه خود نخواهد دید .

 

اثر تبعی در سوء سابقه کیفری

در جرائم قابل گذشت اگر پس از صدور حکم قطعی ، شاکی خصوصی یا مدعی رضایت دهد و انجام و اجرای مجازات متوقف گردد ، اثر تبعی آن نیز از بین می رود .

هنگامی که عفو و آزادی مشروط به کسی تعلق بگیرد ، پس از گذشت مدت زمان معلوم و گفته شده در تبصره 3 ماده 25 قانون مجازات اسلامی از زمان عفو یا آزادی او ، اثر تبعی آن نیز از بین خواهد رفت . نکته ی قابل توجه این است که محکوم در دوره آزادی مشروط نیز از حقوق اجتماعی محروم خواهد بود .

وکیل پایه یک جنوب نقل می کند : با توجه به ماده 25 قانون مجازات اسلامی در جرائم عمدی فقط محکومیت قطعی کیفری باعث می شود تا محکوم علیه در زمان های درج شده در مفاد این ماده از حقوق اجتماعی خود محروم گردد . با استناد به این موضوع می توان گفت مابقی موارد به عنوان سابقه کیفری برای محکوم به حساب نمی آید و نیازی به ثبت در گواهی سوء پیشینه نیست و می بایست این گواهی برای فرد صادر شود .

 

سوء پیشینه

پرسش و پاسخ در مورد سوء پیشینه

در این قسمت به گزینش و درج برخی از سوالات شما کاربران و همراهان عزیز پرداخته ایم و پاسخ وکلا به آن ها را نیز در زیر هر سوال نوشته ایم تا اگر سوال مشابهی ذهن شما را به خود مشغول نموده است بتوانید به جواب سوال خود برسید . اگر سوالی در ذهن دارید که به پاسخ آن نرسیده اید می توانید در زیر این پست آن را از وکیل پایه یک جنوب بپرسید .

 

پرسش :

اینجانب در سال 92 به جرم سرقت سیم هوایی به 100 ضربه شلاق و 1 سال زندان محکوم شدم . پس از 3 ماه حبس آزادی مشروط دریافت کردم . اکنون می خواهم جایی استخدام شوم و گفته اند باید بدون سابقه جزایی مؤثر باشم . آیا می توانم در آزمون استخدامی آن شرکت کنم یا خیر ؟

پاسخ وکیل پایه یک جنوب :

با توجه به نکاتی که بالاتر نیز گفته شد ، حبس زیر 2 سال به عنوان سوء پیشینه مؤثر در نظر گرفته نمی شود ، علاوه بر آن چون در سال 92 محکوم شده اید ، اگر در دسته بندی سوء پیشینه های مؤثر نیز بود ، الان رفع شده بود . اما نکته ای که باید بدانید این است که محکومیت سرقت در پیشینه کیفری شما نوشته خواهد شد .

 

پرسش :

من در سال 90 سرباز بودم و پس از گذشت 6 ماه از خدمت ، از آنجا فرار کردم و سال 91 خودم را مجددا معرفی کردم و 10 روز به زندان رفتم و بعد مجددا فرار کرده و دیگر به خدمت سربازی نرفتم . الان نیاز هست که سوء پیشینه بگیرم . آیا وقتی به آگاهی مراجعه کنم و سوء پیشینه بگیرم ، فرار از خدمتم را درون سوء پیشینه ذکر می کنند ؟

پاسخ وکیل پایه یک حقوقی :

خیر . سوء پیشینه هیچ ارتباطی با خدمت و فرار از خدمت شما ندارد و در آن چیزی با موضوع خدمت ثبت نخواهد شد .

 

پرسش :

در صورتی که سابقه ی 2 سال حبس تعزیری برای سرقت داشته باشم ، آیا برایم سوء سابقه در نظر گرفته می شود ؟

پاسخ وکیل پایه یک کیفری :

با توجه به تبصره ها و مفاد ماده ی 25 قانون مجازات اسلامی ، دو سال حبس به صورت سوء پیشینه مؤثر برای شما در نظر گرفته نخواهد شد ولی محکومیت سرقت در گواهی سوء سابقه شما درج خواهد شد .

 

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.